Світ казок в ілюстраціях

назва попереднього уроку · назва наступного уроку

Вікіресурси

ред.

Цілі уроку:

ред.
  • Освітня: навчати учнів зображати тварин та людей в ілюстраціях до казок, передавати у живописному творі індивідуальні характеристики обраного казкового персонажа;
  • Розвивальна: розвивати вміння насолоджуватися ілюстраціями до літературних творів, аналізувати їх; формувати естетичні почуття, смак;
  • Виховна:прищеплювати любов до літературних творів, дбайливе ставлення до книжок.

Після цього уроку учні зможуть:

  • Розуміти роль ілюстрацій в книзі;
  • Мати уяву про художнє оформлення книги;
  • Насолоджуватися ілюстраціями до казок, аналізувати їх;
  • Вміти зображати тварин та людей в ілюстраціях до казок.


Тип уроку:

ред.

комбінований урок

Хід уроку

ред.

I.Організаційний момент

ред.
Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку. Оголошення теми уроку.

II. Актуалізація опорних знань

ред.
Питання до бесіди   
* Чи маєте ви улюблену книжку? Яку? Чи принесли ви її на наш урок?
* Чим вона вас приваблює?
* Чи багато в ній ілюстрацій? Хто художник?

III. Мотивація навчальної діяльності

ред.
Учитель. Українське прислів'я говорить: "Книга - твій друг, без неї, як без рук." А що означає улюблена книга для вас? Сьогодні ми дізнаємося, як художник створює ту книгу, яка потрапляє до ваших рук з книжкових магазинів.

IV.Вивчення нового матеріалу

ред.

-Що таке ілюстрація?

Якщо ми гортаємо сторінки книги з казками, то бачимо багато красивих, яскравих малюнків. Ці малюнки називають ілюстраціями, а виконують їх художники-ілюстратори. Видатними українськими художниками-ілюстраторами сучасності є:Єрко В.Е. Лавро К.Т., Штанко К.В., Галчинська Є.Г., Баранько І.В.
Для того щоб створити ілюстрацію, яка передаватиме зміст тексту, художники дуже уважно читають той твір, який згодом ілюструватимуть, уявляють тих героїв, які там діють, та події й пригоди, що трапляються з героями твору. Потім вони накреслюють невеличкі малюночки, щоб визначитися із зображенням персонажів твору, і вже після цього починають працювати над ілюстраціями. Це дуже кропітка, складна, але водночас цікава робота.
Погляньте уважно, як зображують художники-ілюстратори казкових тварин. Вони дуже відрізняються від тих, яких ми зустрічаємо на вулиці (кішку, собаку) або у зоопарку (лисиця, вовк, ведмідь та ін.). Художники їх начебто наділяють людськими рисами - тварини ходять на задніх лапах, розмовляють, часто одягнені в ошатне вбрання.(Учитель демонструє наочність.)
Якщо розглянути ілюстрації різних художників-ілюстраторів до того самого твору, то можна побачити, що вони дуже різняться. Як ви вважаєте, чому? тому, що в уяві кожного художника персонажі твору виглядають по-своєму.(Учитель демонструє наочність.)
У вашій уяві герої казок можуть відрізнятися від тих, яких ви бачите на сторінках улюбленої книжки. Тому сьогодні на уроці ви всі перетворитеся на художників-ілюстраторів і проілюструєте свої улюблені казки.

V. Інструктаж

ред.
Учитель. Перед початком роботи над ілюстрацією оберіть формат паперу (прямокутний чи квадратний, великий чи маленький0 та його розташування (вертикальне чи горизонтальне). Для того щоб ілюстрація вийшла гарною та передала враження від тексту твору, слід обрати невеличкий епізод, визначити героїв та правильно розмістити їх на аркуші паперу. Для того щоб звернути особливу увагу на головного героя твору, його завжди виділяють кольором, розміром та розміщенням на аркуші паперу.

VI. Самостійна практична робота учнів

ред.
 Творче завдання 
  • Індивідуальна робота. Намалюйте ілюстрацію до української народної казки. Застосуйте матеріали, які, на вашу думку, якнайкраще допоможуть передати зовнішність і характер казкових персонажів.
  • Колективна робота. Разом із однокласниками влаштуйте виставку малюнків "Світ казок".

VII. Актуалізація набутих знань

ред.
 Бесіда 
  • Чи цікавою для вас була робота художника-ілюстратора?
  • Який епізод до улюбленої казки ви намалювали?
  • Яких героїв ви зобразили на своїх ілюстраціях?

VIII. Домашнє завдання

ред.
  • Намалювати ілюстрацію до своєї улюбленої казки.

Джерела

ред.
  • Чєн Н.В. Усі уроки образотворчого мистецтва. 3 клас (за підручником О. В. Калініченко, В.В. Сергієнко). - Х.: Вид. група "Основа", 2018.-190с.: іл., схеми.-(Серія "Усі уроки").-ISBN978-617-00-2071-0.