Поняття мови програмування. Складові мови програмування
Вікіресурси
ред.- Вікіцитата: Комп'ютерна програма
- Вікіпедія:
- Мова програмування
- Машинний код
- Транслятор
- Компілятор
- Інтерпретатор
Тема
ред.- Поняття мови програмування. Складові мови програмування
Мета
ред.- ознайомлення з мовами програмування; сформувати поняття: інтегроване середовище програмування сформувати вміння користуватися послугами середовища програмування для створення програм;
- розвивати логічне мислення та креативність;
- виховувати інформаційну культуру, дбайливе ставлення до комп’ютерної техніки.
Тип уроку
ред.- Комбінований
Обладнання та наочність
ред.- дошка, комп’ютери з підключенням до мережі Інтернет, підручник, навчальна презентація.
Хід уроку
ред.Організаційний момент
ред.- 1) Привітання із класом
- 2) Повідомлення теми і мети уроку
Актуалізація опорних знань
ред.- 1. Що називають алгоритмом та програмою?
- 2. Що або хто може бути виконавцем алгоритму?
- 3. У якій формі можна подати алгоритм?
- 4. Що називають середовищем виконання алгоритму?
- 5. Як створюють програми та проекти в середовищі Скретч?
Мотивацій навчальної діяльності
ред.Ви бажаєте створити універсальну програму для школяра… Як це зробити?
Пояснення нового навчального матеріалу
ред.- Пояснення вчителя з елементами демонстрування презентації
(використовується проектор, та матеріал підручника) Перейдіть за посиланням Комп'ютерна програма та напишіть означення собі в зошит. У процесі своєї роботи програма опрацьовує дані. Дані, які потрапляють до програми від певних пристроїв (наприклад, з клавіатури або від датчика температури) або від іншої програми, або з іншого джерела (наприклад, з текстового файлу), називають вхідними (початковими) даними.
- Під час виконання програми утворюються і опрацьовуються й інші дані, які називають проміжними даними.
- Якщо метою виконання програми є отримання певних даних, то ці дані називають вихідними (результуючими) даними.
- Що таке мова програмування? Робота з підручником: п.5.1 (ст.154-162) та вікіпедією
- Мова програмування - це мова, яку використовують для запису алгоритмів, призначених для виконання комп’ютером.
- Мова програмування, як і будь-яка інша мова, має такі складові:
- 1) набір символів, з яких утворюють слова та речення цієї мови - алфавіт;
- 2) сукупність спеціальних слів, які мають однозначне пояснення та застосування – словник;
- 3) систему правил складання базових конструкцій мови – синтаксис;
- 4) правила семантики, що пояснюють, яке смислове значення має опис кожної з вказівок програми і які дії повинен виконати комп’ютер під час виконання кожної з таких вказівок.
- Використання символів, що не входять до алфавіту мови програмування, неправильне написання словникових слів, порушення синтаксичних правил призводять до неможливості виконання комп'ютером відповідної команди. Такі порушення називають синтаксичними помилками.
- Чим відрізняються мови програмування?
- Мови програмування можна поділити на дві групи: мови низького рівня та мови високого рівняКурсивний текст.
- Машинна мова – набір команд, які виконуються безпосередньо центральним процесором. Працювати людині-програмісту з такою мовою важко через велику кількість команд у двійкові формі.
- До мов низького рівня належать мова асамблер. У мові асамблера виконуються символьні позначення команд, які легше зрозуміти й запам’ятати.
- Програма, записана мовою програмування високого рівня, містить команди, що схожі на звичайні слова, записані англійською мовою. Наприклад, програма, записана мовою програмування Python, містить команди print – друкувати, while – поки, if – якщо тощо.
- За технологією програмування розрізняють:
- процедурні мови – програма, складається із набору підзадач (процедур), які реалізують завдання;
- об’єктно-орієнтовні – головними елементами алгоритму є клас – новий тип даних, що розширює мову, й об’єкт, що має властивості та методи – дії, які виконуються об’єктом;
- декларативні – мови створення програм зі штучним інтелектом;
- мова скриптів (мова сценаріїв) – мова, розроблена для запису «сценаріїв» – послідовностей команд, які користувач може виконувати на комп’ютері.
- Які засоби необхідні для виконання створених програм?
- Транслятор – програма, яка записує команди програми, описаної деякою мовою програмування, машинною мовою
- Компілятор зчитує одразу всю програму й переписує її машинним кодом або мовою асамблер. Процес трянсляції, який при такому підході називаюбть компіляцією, відбувається один раз, і результат перекладу зберігається в окремому файлі.
- Інтерпретатор зчитує вихідний код програми по одній команді й одразу намагається їх «перекладати» та виконувати. Це дає змогу програмісту швидше перевіряти правильність виконання програми та знаходити помилки в коді.
Середовище програмування – це комплекс програм, що містить засоби автоматизації процесів підготовки та виконання програм користувача, а саме:
- 1) редактор текстів програм – у ньому можна створювати й редагувати текст програми;
- 2) довідково-інформаційну систему про мову програмування та середовище;
- 3) бібліотеки, у яких зберігаються найбільш уживані фрагменти програм або цілі програми;
- 4) компілятор чи інтерпретатор, використання якого дає змогу швидко знайти в програмі помилку та виправити її;
- 5) покроковий «виконавець» програми.
Засвоєння нових знань, формування вмінь
ред.Завдання 1. Працюємо в парах
- Знайдіть в Вікіпедії та в Інтернеті відомості про історію виникнення різних мов програмування. Обговоріть і сплануйте, як можна було б подати знайдені відомості на лінії часу та в якій програмі зручно було би створити лінію часу. Створіть її.
- Практичне завдання.
- Робота за комп’ютером
- 1) Повторення правил безпечної поведінки за комп’ютером.
- 2) Інструктаж учителя.
- Підручник ст. 163. Рубрика «Виконайте завдання»
- 3) Практична робота за комп’ютерами.
- 4) Вправи для очей.
Підсумки уроку
ред.- Обговорюємо
- 1. Що таке мова програмування? Чим вона відрізняється від мови людського спілкування?
- 2. Чим відрізняються мови програмування низького та високого рівнів?
- 3. Назвіть приклади мов програмування високого рівня. Для яких завдань їх використовують?
- 4. Для чого використовують програми-транслятори та якими вони бувають?
- 5. Що таке середовище програмування та які його складові?
- Рефлексія
- 1. Що нового ви сьогодні дізналися?
- 2. Чого навчилися?
- 3. Чи виникали труднощі?
Домашнє завдання
ред.- Підручник п. 5.1 ст. 154-162, завдання 2 на ст.163
Джерела
ред.- Інформатика: підруч. для 8 класу загальноосвіт. навч. закладу. /Й.Я. Ривкінд [та ін.] - Київ: Гегеза, 2016 - 288с.: іл.