Василь Костьович Королів (Старий). Казка "Хуха-Моховинка"

Навчальний предмет

ред.

Українська література

Клас

ред.

5 клас

Вікіресурси

ред.

Мета уроку

ред.
  • ознайомити учнів із життям і творчістю В.Королева – Старого, розкрити зміст казки «Хуха-Моховинка», формувати вміння вдумливо та виразно читати казку, оцінювати вчинки персонажів з позиції гуманізму, розрізняти героїв – носіїв добра і зла;
  • розвивати мовлення учнів, критичне мислення, уяву;
  • виховувати доброту,порядність, чуйність, уважне ставлення до ближнього, прищеплю-

вати бажання робити добро як спонуку до позитивної життєдіяльності.

Тип уроку

ред.

Урок засвоєння нових знань.

Міжпредметні зв’язки

ред.

Зарубіжна література

Обладнання

ред.

Мультимедійна дошка (презентація, аудіозапис), персональні комп'ютери.

Цілепокладання

ред.

Учні повинні знати:

ред.

біографічні дані Василя Королів-Старого, зміст казки «Хуха-Моховинка», трактування нечистої сили у фольклорі та авторське тлумачення.

Учні повинні вміти:

ред.

виразно читати казку та переказувати її, давати оцінку описуваним подіям, коментувати вияви добра і зла у вчинках казкових героїв.

Хід уроку

ред.

І.Організаційний момент

ред.
  • З’ясування емоційної готовності учнів до уроку.
  • "Асоціативний кущ" до слів добро, зло .
  • Цитата уроку "Зло, немов хвиля, б’ється об берег і повертається назад".

Г.Сенкевич

ІІ.Актуалізація опорних знань

ред.

1.Бліц-опитування В якому з жанрів усної наробної творчості добро завжди перемагає зло? Що називається казкою? На які різновиди поділяються казки? Чим народна казка відрізняється від літературної? Наведіть приклади літературної казки. Головний персонаж-це…? Другорядні персонажі-це…? 2.Як ви розумієте значення слів "нечиста сила"?

ІІІ.Повідомлення теми, мети, завдань уроку

ред.

Чи доводилося вам чути слова гуманізм, гуманний, по-гуманному? Робота зі словником: гуманізм .

ІV.Формування нових знань, умінь і навичок

ред.
  • Повідомлення групи "Біографи" про письменника та його казки.
 
Королів-Старий Василь

Васи́ль Ко́стьович Королі́в (Стари́й) (4 (16) лютого 1879 с.Ладин,Прилуцький повіт ,Полтавська губернія— 11 грудня 1941, Мельник,[[w:Прага|поблизу Праги] , Протекторат Богемії та Моравії) Навчався вПолтавської духовної семінарії . У своїх спогадах про Симона Петлюру В. Королів згадував, як, вступивши до Полтавської бурси, познайомився з Симоном і підтримував цю дружбу довгі роки. Отримавши імператорський дозвіл на навчання у світському закладі вступив до Харківського ветеренарного інституту, що його закінчив 1902 року. Працював ветеринарним лікарем. Видав популярний посібникз ветеринарії — рос. «Скотолечебник». Під час революційних подій 1917-1919 р.р. Королів-Старий енергійно включається у відродження культурного життя України. У цей час він працював редактором журналу «Книгар» і підтримував борців за незалежність Української держави. У 1919 році Королів-Старий виїхав до Чехословаччини. Там він працював викладачем в Українській сільськогосподарській академії. Тоді ж почав писати художні твори. У 20-ті роки XX століття виходять у світ його основні художні твори: роман «Чмелик»,збірка казок «Нечиста сила», п'єса-казка «Русалка-жаба». Тривалий час, майже чверть віку, прожив Василь Королів-Старий за межами України. Його долю розділила його дружина-українська письменниця Наталена Королева. Вони обоє завершили свій життєвий і творчий шлях у місті Мельникову (Чехія), він - 11 грудня 1943р., вона - 1 листопада 1966р. Найповніше розкрився талант письменника у збірці казок «Нечиста сила». Автор вирішив оживити спогади про своє дитинство, переосмислити образи фольклорно-казкових представників «неіснуючого, невидимого світу», по-новому побачити персонажів української міфології, зокрема «нечисту силу», якою чомусь завжди лякали людей, особливо дітей. Королів-Старий поставив перед собою нелегке і, на перший погляд, дивне завдання - облагородити «нечисту силу», показати народові традиційно злі й лихі персонажі добрими, такими, які здебільшого приносять людям користь.

  • Коротке повідомлення групи "Пошуковці" про «нечисту силу», як її уявляли в народі.

Демонологія, демони, Лісовик, Хуха.

Казка «Хуха –Моховинка» народна чи літературна? Доведіть. Хто є головним героєм казки? . Коли народилася Хуха-Моховинка? Хто є другорядними персонажами в казці? Які місцини полюбляють Хухи, а де не люблять жити? Події у казці відбуваються протягом якого часу? Чому Хух по-різному називали? Від чого це залежало? Якою Хухою є Моховинка? Яка біда обірвала сон Моховинки? Як Хухам вдалося припинити дідове злодійство? Чи правильно вони зробили, збудивши лісника? Чому Моховинка, яка залишилася без домівки не могла жити з батьками або сестричками, хоча вони запрошували її до себе? Де Моховинка знайшла собі притулок? Що їй, однак, не давало спокою? Чому Моховинка не боялася свійських кіз? А чи можуть люди бачити хух? Що змусило Моховинку відкритися дітям? Розкажіть, що трапилося в хліві та як Хуха врятувала Лиску? Які стосунки склалися в Хухи з дітьми? Чому вони подружилися? Поясніть, чому Хуха-Моховинка допомогла дідові врятуватися із пастки? Як це на нього вплинуло? Образи яких фантастичних істот згадуються у казці?

  • Робота в парах. Назвати персонажів казки, згрупуйте їх (реальні, міфічні), заповнивши схему (слійд).
  • Хто із героїв в казці «Хуха-Моховинка» є носієм добра? Чому?

Кого ви назвете злим персонажем? На вашу думку, чому в кінці твору автор змушує діда змінитися у характері?

  • Робота в групах.

І група – зачитати два вчинки Хухи, які підтверджують думку, що вона була доброю істотою. ІІ група – зачитати вчинки діда, які підтверджують думку, що він був злою людиною.

V. Рефлексивно-оцінювальний етап

ред.
  • Метод «Прес».

1.Хто з героїв казки «Хуха-Моховинка» втілює добро, а хто – зло? 2.Порівняйте казку «Хуха-Моховинка» з казкою Якоба Вільгельма Грімма«Пані Метелиця». Хто в цих казках втілює добро, а хто – зло?

VI Закріплення знань, умінь і навичок

ред.

1.Тест мейкер на персональних комп’ютерах. 2.«Незакінчене речення» Сьогодні на уроці ми познайомилися … Мені запам’яталося …

VІІ. Оцінювання роботи учнів на уроці

ред.

VІІІ. Домашнє завдання (за вибором учнів):

ред.

1.Скласти простий план казки «Хуха-Моховинка». 2.Усна розповідь «Нові пригоди Хухи-Моховинки». 3.Випереджальне домашнє завдання. Характеристика образу Хухи.

Джерела

ред.
  • Українська література:підруч.для 5 класу загальноосвіт.навч.закладів/Л.Т.Коваленко.-К.:Видавничий дім "Освіта", 2013.-288с.
  • В.К.Старий "Хуха Муховинка"-Київ: Вид. “Веселка”, 1990 OCR та редакція Dauphіn, 2007.
  • Шевчук В. Про «нечисту», чи невидиму силу, силу та письменника, який про неї писав, Василя Короліва-Старого // Королів-Старий В. Нечиста сила. Казки. — К.: Школа, 2006. — С. 5-10.